E-BÜLTEN KAYIT

2018

Geri Dön

GELECEĞİN YILDIZ KADIN GİRİŞİMCİLERİ BELLİ OLDU


Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) “Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Programı”nda son aşamaya yaklaşıldı.

Program kapsamında düzenlenen girişimcilik kampına katılan 150 kadın girişimci arasından projeleri ile fark yaratan 15 kadın girişimci belirlendi. Her biri birbirinden özgün iş fikirleriyle öne çıkan bu 15 kadın girişimciye KAGİDER birçok alanda destek verecek.

KAGİDER’in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) geçen yıl başlattığı “Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Programı”nda bir aşama daha tamamlandı.

Proje15’e yapılan başvurular arasından çeşitli eğitim ve değerlendirme süreçleri neticesinde projeleri ile fark yaratan 15 kadın girişimci seçildi.15 yıldız girişimci, 16 Ekim Salı akşamı Lazzoni Hotel evsahipliğinde düzenlenen etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı.  Çeşitli desteklerin sağlanacağı 15 kadın girişimcinin özgün iş fikirleri genetikten tekstile, teknolojiden gıdaya kadar uzanan geniş bir yelpazede farklı alan ve sektörleri kapsıyor.Proje15 kapsamında 15 bin kadın girişimciye uzaktan erişim, bin 500 kadın girişimciye KAGİDER Pusula platformu üzerinden online girişimcilik eğitimi imkânı sunulmuştu. 

Eğitimi tamamlayanlar arasından iş fikirleriyle öne çıkan 150 katılımcı iki gün süren kadın girişimcilik kampına alınmıştı. Kamp katılıcıları cirosu 1 milyon TL’nin altında olan ve şirketlerinin geçmişi henüz kritik baraj olan üç yılı doldurmamış kadın girişimcilerden oluştu. Katılımcıların iş fikirleri KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, KAGİDER Kurucu Başkanı Meltem Kurtsan, Prof. Dr. Şirin Tekinay, Ebru Dorman ve Mehmet Onarcan’dan oluşan Seçim Komitesi tarafından değerlendirildi.Değerlendirme neticesinde seçilen 15 kadın girişimci, bir sene boyunca yatırımcıların karşısına çıkartılmak üzere hazırlanacak. 15 kadın girişimciye sunulacak olanaklar arasında melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosistemi ile buluşturma, halkla ilişkiler desteği, altı ay süreyle KAGİDER üyelerinden mentorluk desteği ve alanında uzman KAGİDER üyelerinden oluşan Danışma Kurulu desteği yer alıyor.

Seçim Komitesi’nin değerlendirmesi sonucunda alfabetik sırayla; Aslı Semerci, Aycan Köktürk, Ayfer Tüfekçi, Ayşegül Abacı, Begüm Savaşan, Beril Turhan, Canan Akmanoğlu BayrakEbru Gültekin Alkanat, Hande Dumrul, Hazel Topçu, Meryem Bozkurt Sıtkı, Nazlı Esen, Nazlı Karabulut, Özge Yücesoy ve Selda Güner Poyraz’ın özgün iş fikirleri desteklenmek üzere belirlendi.

15 yıldız projenin kamuoyuna tanıtıldığı gecede bir konuşma yapan KAGİDER Başkanı Sanem Oktar şunları söyledi: “2017’de KAGİDER’in 15’inci yılı nedeniyle başlattığımız Proje 15’in planladığımız gibi ilerlemesinden mutluluk duyuyorum. Çok başarılı bir kamp süreci geçirdik ve birbirinden değerli, yaratıcı iş fikirlerini değerlendirdik. Zor oldu ama sonuçta 15 kadın girişimciyi belirledik. Bu, diğer fikirlerin desteklenmeye değer olmadığı anlamına gelmiyor. Bütün katılımcıların kamp sürecinden yararlandığını, deneyim ve bilgilerini artırdığını düşünüyorum. Projemiz kapsamında öngördüğümüz destekleri 15 girişimciye vereceğiz. Amacımız ülkemizde kadın girişimciliğinin güçlenmesine katkıda bulunmak olduğu kadar, ülkemiz için değer yaratacak iş modellerini ekonomimize sunmaktır.”

Fotoğraf Galerisi