E-BÜLTEN KAYIT

Röportajlar

Geri Dön

“Dikkat çekici” çalışanların 8 özelliği

İş hayatında iyi çalışanlar herkes tarafından güvenilir, proaktif ve çalışkan olmalarıyla bilinirler. Liderlikte de takipçilikte de başarılıdırlar. Tanımlaması kolay, bulunması zor pek çok özellikleri vardır.

Fakat bazı özellikler, iyi çalışanı “dikkat çekici” bir çalışan haline getirir. Bu özellikler, performans değerlendirmeleriyle saptanamasa da performans üzerinde olumlu anlamda büyük rol oynar.

İşte “dikkat çekici” bir çalışanın özellikleri:

İş tanımlarını umursamazlar: Bu, gereklerini yerine getirmek üzere alındıkları işi hakkıyla yapmadıkları anlamına gelmiyor. Tam tersi, yaptıkları şey, tümüyle iş tanımlarına bağlı kalmamak ve işin olması gerektiği gibi yapılabilmesi için iş tanımları dışında kalan konularda da bilgi ve deneyimleri doğrultusunda müdahil olmaları. Bu özellik, çalışılan şirket ne kadar küçükse o kadar önemli hale geliyor. Bağımsız düşünebilme, inisiyatif alabilme ve değişen önceliklere hızla uyum sağlama becerileriyle konumlarından bağımsız olarak işi halletmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir müşterinin projesinin selâmeti tehlike altındaysa dikkat çekici bir çalışan ortada bir sorun olduğunu derhal anlayan ve kendisine ne yapması gerektiği söylenmeden konuya dâhil olup sorunu çözmeye çalışan kişidir, diyebiliriz.

Kişilikleri ilginçtir: En iyi çalışanlar genellikle diğerlerinden biraz farklı kişilik özelliklerine sahiptirler. Alışılmadık, her zaman kurallara riayet etmeyen, hatta sıra dışı olmaktan memnun olan insanlardır. Görünüşleri ve giyim tarzları da değişiktir. Sıra dışı kişilikler, yenilikçidirler; sıradan bir çalışan grubu, onların ellerinde beceri ve başarı dolu bir ekibe dönüşür. Onlarla birlikte çalışmak işleri eğlenceli hale getirir. Çünkü farklı olmaktan korkmayan insanlar, sınırları zorlar ve statükoyla mücadele ederler ve sonuçta en iyi fikirlerle ortaya çıkan genellikle onlar olur.

Ne zaman nasıl davranmaları gerektiğini bilirler: Sıra dışı bir kişilik oldukça eğlenceli biridir ama önemli bir mücadeleye girişmek ya da stres yaratan bir durumun üstesinden gelmek gerektiğinde bireyselliklerini ortaya koymayı bir kenara bırakır ve gönüllü bir şekilde ekibin bir üyesi olarak hareket eder, uyum gösterirler. “Dikkat çekici” çalışanlar ne zaman eğlenmek ve ne zaman ciddi olmak gerektiğini iyi bilirler. Neyle mücadele edileceğini ve neye uyum sağlamak gerektiğini de. Bu, tutturulması zor bir dengedir ve çok az kişi bu ince çizgi üzerinde yürüyebilir.

Övgülerini yüksek sesle ve toplum içinde dile getirirler: Patronunuzdan övgü almak sizi çok iyi hissettirir. İş arkadaşlarınızdan, hele de saygı duyduğunuz ve örnek aldığınız birinden hakkınızda güzel sözler duymaksa sizi harika hissettirir. “Dikkat çekici” çalışanlar, diğerlerinin iş birliğini ve katkılarını takdir ederler; özellikle de sözlerinin her zamankinden daha değerli olduğu grup toplantılarında.

Şikâyetlerini size şahsen iletirler: Sizi toplum içinde övmekten çekinmeyen bu sıra dışı insanlar, sizinle ya da çalışma şeklinizle ilgili bir sorun ortaya çıktığında bunu sizinle baş başa görüşerek aktarırlar. Sizinle hassas bir konuda görüşmek istiyorlarsa bunu toplantı öncesi ya da sonrasında yaparlar.

Diğerleri sustuğunda onlar konuşurlar: Bazı çalışanlar toplantılarda görüşlerini dile getirmekten çekinirler; hatta bazıları, bunu özel görüşmelerde bile yapamazlar. “Dikkat çekici” çalışanlar, cevabını bilseler de, bilmeyen ve soru sormaya çekinen diğerlerinin öğrenebilmesi için o gerekli soruyu sorarlar.

Başkalarının “yapamazsın” dediklerini yapmaya bayılırlar: Motivasyonları, genellikle şüphecilerin şüphelerini boşa çıkarma isteğinden kaynaklanır. Üniversite diploması olmayan biri ya da liderlik özelliğine sahip olmadığı söylenen bir kadın genellikle diğerlerinin bu konuda yanıldığını kanıtlamak için dayanılmaz bir istek duyar. Eğitim, zekâ, yetenek ve beceri önemlidir ama asıl önemli olan bir işi hakkıyla yerine getirebilmektir. “Dikkat çekici” çalışanlar ise iyi bir iş çıkarmaktan daha derin ve daha kişisel arzulara sahiptirler ve bu, onları başarıya götürür.

Daima detaylara takılırlar: Bazı insanlar nadiren tatmin olurlar. “Dikkat çekici” çalışanlar da işte bu tip insanlardandır. Sürekli olarak işleri kurcalarlar: Bir proje zamanlama çizelgesi üzerinde sürekli uğraşabilirler, bir iş sürecini yeniden düzenleyip dururlar ya da bir iş akışını alaşağı edebilirler. İyi çalışanlar süreçleri takip ederler. “Dikkat çekici” çalışanlar ise süreçleri daha da iyileştirmeye çalışırlar.